Lenistwo popłaca czyli powtórka z Excela

, blados

Jeden z klientów mimo dostarczenia dokładnych instrukcji i szablonu w Excelu zrobił to lepiej, czyli po swojemu. Nikt się tego nie spodziewał, szokujące ale hey ho. Co dalej maturzysto? Ano trzeba dostarczone dane przemielić do pożądanego formatu. Aktualnie chodzi jedynie o lokalizacje, ale dam wiarę, że będzie tego więcej. Lokalizacje w starym świecie, zanim nas zaproszono, miały postać 18-znakową (spacja to też znak):

11 - 001 - 001 - C (warehouse 11, bay 001, aisle 001, tier C)

Z okazji naszej perswazji, od teraz lokalizacje powinny mieć 8-znakową reprezentację i wyglądać tak:

11-01C01 (warehouse 11, bay 01, tier C, aisle 01)

Przede mną zatem dokument z 4538 liniami zawierającymi stare zamiast nowych. Taak. Na pewno można to zrobić w Excelu ale gdzie to było... Pewnie jest na to skrót klawiszowy albo makro jakieś tudzież funkcja. Czasem/często więcej czasu zajmuje przepytywanie Google niż rozpoczęcie pracy organicznej, wiec do dzieła.

Jak to się skończyło po paru chwilach (słowo paru wygląda prawie jak parówka):

Przekształcenie lokacji w Excelu

Widok na formułki odpowiedzialne za przekształcenie

Formułki, czyli co ten Excel porobił?

Kroki w Excelu

 1. =LEFT(A1,2)
  Excel, weź z komórki A1 2 pierwsze znaki licząc od lewej.
 2. Znaczek - chyba nie wymaga objaśnienia?
 3. =LEFT(RIGHT(A1,LEN(A1)-6),2)
  Excel, policz ile znaków ma komórka A1 a potem odejmij od tej wartości 6. Teraz już wiesz ile znaków masz wziąć z komórki A1 licząc od prawej. Masz już? No to teraz z wyniku twojej operacji weź 2 pierwsze znaki licząc od lewej.
 4. =RIGHT(A1,LEN(A1)-17)
  Excel, policz ile znaków ma komórka A1 a potem odejmij od tej wartości 17. Teraz już wiesz ile znaków licząc od prawej masz pokazać z komórki A1.
 5. =LEFT(RIGHT(A1,LEN(A1)-12),2)
  Excel, policz ile znaków ma komórka A1 a potem odejmij od tej wartości 12 - teraz już wiesz ile znaków masz wziąć z komórki A1 licząc od prawej. Gotowe? No to teraz z tego co ci wyszło weź 2 pierwsze znaki od lewej.
 6. =(C1)&(D1)&(E1)&(F1)&(G1)
  Excel, pokaz wartości wymienionych komórek, bez żadnych sztuczek i formułek, takie jakie są, tyle że w jednej komórce.

To powinno wystarczyć jako baza do rozprawienia się z tym zadaniem. Dzwonek jest dla nauczyciela ale możecie iść na przerwę.